oda ir harmonai main

Odos ir hormonų sąsajos

Žmogaus organizmas, norėdamas adaptuotis prie nuolat besikeičiančių aplinkybių yra nuolatinėje dinaminėje pusiausvyroje (homeostazėje). Homeostazė vyksta neatsitiktinai, bet yra organizuota autonominės nervų sistemos (simpatinės ir parasimpatinės) ir hormonų sąveikos rezultatas. Organizmo atsaką į stresą lemia dominuojančios simpatinės ar parasimpatinės nervų sistemos aktyvumas žmogaus organizme: parasimpatinė – ramina (poilsis, ramybė, miegas, virškinimas, bazinės medžiagų apykaitos užtikrinimas), simpatinė – aktyvuoja (atsakas į stresą, bendro imuniteto susidarymas). 

Endokrininė ašis – tai biologinė sistema, kuri apjungia kelias endokrinines liaukas, dirbančias drauge tam, kad reguliuotų hormonų gamybą ir palaikytų organizmo homeostazę (vidinę pusiausvyrą). Tai tarsi signalų grandinė, kur vienas organas siunčia hormoninį signalą kitam, kuris reaguoja ir gamins kitus hormonus. Smegenyse esančios endokrininės liaukos vadinamos „centru“ (hipofizė, pagumburis), o ne centre – „periferija“ (antinksčiai, skydliaukė, kepenys, kasa). Visos ašys veikia pagal grįžtamojo ryšio principą – kai tam tikro hormono kiekis kraujyje pakyla, signalas grįžta į pagumburį ir hipofizę, kad šie sumažintų tolesnę jo gamybą.

Endokrininės ašys:

Kortikotropinė ašis (pagumburis–hipofizė–antinksčiai)

  • Atsakinga už reakciją į stresą, kortizolio gamybą.
  • Procesas: Pagumburis išskiria CRH hormoną → Hipofizė išskiria ACTH hormoną → Antinksčiai atsako nepakankamu kortizolio išskyrimu.
  • Disbalansas sukelia lėtinį nuovargį, imuninės sistemos silpnėjimą, uždegimus visame organizme.

Disbalansas odoje matomas kaip uždegiminės odos būklės: rožinė, atopinis dermatitas (egzema), alergijos, dilgėlinė ir t.t. Nepakankamas kortizolio atsakas hipofizės išskirtam AKTH hormono kiekiui sukelia uždegiminius procesus, „užkuria“ imuninę sistemą, kraujotaką. 

Uždegimo pažeistame organizme už imuninį atsaką atsakingos putliosios ląstelės, kurių ypač gausu odoje. Jos atpalaiduoja per daug histamino ir aktyvuoja T limfocitų subrendimą užkrūčio liaukoje imuniniam atsakui, kuris pirmiausia pasireiškia odoje.  Oda pradeda neadekvačiai reaguoti į baltymus (alergenus). Alergijos, dilgėlinės atveju – į išorinius alergenus (baltymus), o autoimuninių ligų, pavyzdžiui žvynelinės (psioriazės) atveju – į savus baltymus (,,sugalvoja”, kad baltymai yra svetimi). Alergijos kyla ne dėl paties imuninio atsako ar histamino atpalaidavimo, o dėl imuninio atsako intensyvumo ir atsako trukmės.Antinksčiai taip pat gamina DHEA hormoną (vadinamą „jaunystės hormonu“), iš kurio organizmas gamina kitus svarbius hormonus – estrogenus, testosteroną. DHEA hormonas dalyvauja odos regeneracijoje, imuniteto palaikyme, nuotaikos, energijos ir atsparumo stresui reguliavime. Menopauzės metu kiaušidės nebegamina estrogenų, todėl organizmas pradeda juos gaminti iš antinksčių hormono DHEA, būtina sąlyga – gamybai reikalingas cholesterolis.
Pakankamas DHEA kiekissulėtina odos senėjimą, mažina raukšles, pagerina odos elastingumą ir drėgmės balansą.DHEA kiekio sumažėjimas sukelia androgenų perteklinę gamybą, todėl odoje formuojasi spuogai kaklo srityje.

Gonadotropinė ašis (pagumburis–hipofizė–lytinės liaukos)

  • Reguliuoja lytinių hormonų gamybą (estrogenus, progesteroną, testosteroną).
  • Procesas: Pagumburis išskiria GnRH hormoną→ Hipofizė išskiria LH ir FSH hormonus → Kiaušidės / Sėklidės išskiria Progesteroną/Estrogenus/Testosteroną.
  • Disbalansas gali sukelti PMS, nevaisingumą, nuotaikų svyravimus.

    Disbalansas odoje matomas kaip uždegiminės odos būklės: rožinė, atopinis dermatitas (egzema), alergijos, dilgėlinė ir t.t. Nepakankamas kortizolio atsakas hipofizės išskirtam AKTH hormono kiekiui sukelia uždegiminius procesus, „užkuria“ imuninę sistemą, kraujotaką. 

    Uždegimo pažeistame organizme už imuninį atsaką atsakingos putliosios ląstelės, kurių ypač gausu odoje. Jos atpalaiduoja per daug histamino ir aktyvuoja T limfocitų subrendimą užkrūčio liaukoje imuniniam atsakui, kuris pirmiausia pasireiškia odoje.  Oda pradeda neadekvačiai reaguoti į baltymus (alergenus). Alergijos, dilgėlinės atveju – į išorinius alergenus (baltymus), o autoimuninių ligų, pavyzdžiui žvynelinės (psioriazės) atveju – į savus baltymus (,,sugalvoja”, kad baltymai yra svetimi). Alergijos kyla ne dėl paties imuninio atsako ar histamino atpalaidavimo, o dėl imuninio atsako intensyvumo ir atsako trukmės.

    Antinksčiai taip pat gamina DHEA hormoną (vadinamą „jaunystės hormonu“), iš kurio organizmas gamina kitus svarbius hormonus – estrogenus, testosteroną. DHEA hormonas dalyvauja odos regeneracijoje, imuniteto palaikyme, nuotaikos, energijos ir atsparumo stresui reguliavime. Menopauzės metu kiaušidės nebegamina estrogenų, todėl organizmas pradeda juos gaminti iš antinksčių hormono DHEA, būtina sąlyga – gamybai reikalingas cholesterolis.
    Pakankamas DHEA kiekis sulėtina odos senėjimą, mažina raukšles, pagerina odos elastingumą ir drėgmės balansą. DHEA kiekio sumažėjimas sukelia androgenų perteklinę gamybą, todėl odoje formuojasi spuogai kaklo srityje.

    Tireotropinė ašis (pagumburis–hipofizė–skydliaukė)

    • Reguliuoja medžiagų apykaitą per skydliaukės hormonus.
    • Procesas: Pagumburio TRH hormonas→ Hipofizės TSH hormonas→ Skydliaukės hormonai T3 ir T4.
    • Disbalansas lemia svorio pokyčius, depresiją, šaltas galūnes.

    Disbalansas odoje matomas kaip dehidratacija, sausumas, pleiskanojimas, raukšlių formavimasis ir tonuso praradimas.

    Somatotropinė (HPS) ašis (pagumburis–hipofizė–kasa/kepenys)

    • Pagumburis išskiria Augimo hormoną išlaisvinantį hormoną GHRH → Hipofizė išskiria augimo hormoną somatotropiną GH → Tiesiogiai veikia įvairius audinius (kaulus, raumenis, riebalus) → Netiesiogiai per kepenis, kurios gamina IGF-1 (insulino tipo augimo faktorių-1), kuris skatina ląstelių augimą, diferenciaciją, baltymų sintezę, kaulų augimą. Gliukozės svyravimai ir kasos hormono insulino rezistencija skatina IGF-1 gamybą.
    • Disbalansas gali lemti atsparumą insulinui, svorio augimą, diabetą, lėtesnį žaizdų gijimą.

    Disbalansas odoje matomas:

    Gliukozės svyravimai ir insulino rezistencija skatina IGF-1 (insulino tipo augimo faktoriaus-1) išsiskyrimą, kuris stimuliuoja riebalines liaukas ir keratinocitų dauginimąsi, uždegimą, sukeldamas spuogus (aknę), odos patamsėjimus (ypač lenkiamuosiuose paviršiuose).

    Žarnyno mikrobiota  

    Tai milijardai mikroorganizmų, gyvenančių daugiausia storajame žarnyne. Ji veikia kaip nematomas organas, svarbus virškinimui, imunitetui ir uždegimų kontrolei. Sveika mikrobiota turi būti įvairi ir gausi. Jos pusiausvyros sutrikimas – disbiozė – veikia ne tik žarnyną, bet ir kitas organizmo sistemas (odos, burnos, makšties mikrobiotą), netgi smegenis ir širdį. Per žarnyno–smegenų ašį emocijos ir stresas tiesiogiai keičia mikrobiotos sudėtį, daro įtaką viso kūno sveikatai.

    Žarnyno disbiozė odoje pasireiškia atopiniu dermatitu, žvyneline (psioriaze), spuogais (akne), raukšlių formavimusi ir odos senėjimu.

    Endobiogenikos požiūriu, svarbu ne tik nustatyti, kuris hormonas yra padidėjęs ar sumažėjęs, bet ir suprasti, kaip visos šios ašys sąveikauja tarpusavyje. Gydymo strategija apima natūralių priemonių, augalinių adaptogenų, vitaminų, papildų ir gyvenimo būdo pokyčių pritaikymą tam, kad būtų atkurta hormonų pusiausvyra.

    Konsultacija

    Art of Beauty klinika siūlo holistinius odos problemų sprendimo būdus, atstatant hormonų disbalansą:

    • Pagal kraujo tyrimą endobiogeniko sudaromą sveikatinimo programą su augalinių ekstraktų tinktūromis ir maisto papildais
    • Mitybos rekomendacijas uždegimo mažinimui ir mikrobiotos atstatymui.
    • Psichologo konsultacijas ar psichosomatikos terapiją, sąmoningo kvėpavimo ir meditacijos sesijas, kurios atstato hormonų balansą. 
    • Kineziterapeuto ir gydomojo masažo specialisto paslaugas streso mažinimui, emocijų iškrovai ir proto nukreipimui į fizinę veiklą, tokiu būdu atstatant hormonų balansą.

    Mūsų endobiogeniko, dietisto, psichologo, dermatologo, kosmetologo, kineziterapeuto ir gydomojo masažo specialisto komanda sukurs individualų planą, apimantį odos problemų sprendimą iš vidaus.