Judėjimas – svarbi mūsų gyvenimo dalis. Jis būtinas tam, kad išliktume sveiki ir gerai jaustumėmės. Judėjimas padeda kontroliuoti svorį, teigiamai veikia emocinę būklę ir miego kokybę, suteikia energijos, mažina kai kurių ligų riziką ir stiprina imuninę sistemą.
Kas yra kineziterapija?
Kineziterapija – gydymas judesiu. Terminas, kilęs iš dviejų graikų kalbos žodžių: „kinesis“ ir „therapeia“. Pirmasis iš jų reiškia judesį, o antrasis gydymą. Taigi kineziterapiją galima apibūdinti kaip gydymą judesiu. Tai vienas pagrindinių reabilitacijos būdų, pagrįstas tuo, kad tinkami kūno judesiai gali padėti atnaujinti, pagerinti, išlaikyti raumenų, kaulų, širdies bei kraujagyslių ir kitų sistemų funkcinę būklę. Reabilitacijos metodas, naudojantis fizinius pratimus, natūralius gamtinius veiksnius ir fizioterapines priemones (šilumą, vandenį, šaltį, elektrostimuliaciją, masažą ir kt.).
Kineziterapijos procedūroms gali būti pasitelkiamos įvairios priemonės: gimnastikos kamuoliai, svarmenys, lazdelės, elastinio pasipriešinimo priemonės, nestabilios platformos ir kita. Tam, kad gydymas judesiu būtų sėkmingas, kineziterapeutas turi atsižvelgti į bendrą paciento būklę ir konkrečius sveikatos sutrikimus. Tai leidžia parinkti efektyvias priemones ir metodikas / technikas. Kineziterapija apima normalios fizinės būklės grąžinimą ir palaikymą, taip pat tai yra viena efektyviausių priemonių, padedančių pacientams atsitiesti po patirtų traumų, ir t.t.
Kineziterapija taikoma kiekvienam individualiai. Kineziterapeutas pirmiausią įsivertina paciento būklę. Specialių testų pagalbą nustato jo raumenų- skeleto sistemos sutrikimus, dėl kurių atsiranda jo nusiskundimai, skausmai ir sudaro nuoseklų gydymo planą. Kineziterapeuto atliekamas darbas – tai tik viena gydymo dalis. Labai svarbu yra tai, kad pacientas įsitrauktų į gydymo procesą, atliktų specialisto rekomenduotus pratimus ir užduotis. Tik tuomet, kai veikiama sistemingai, galima pasiekti pačių geriausių rezultatų. Kineziterapija apima ne tik darbą specialisto kabinete, bet ir už jo ribų. Gydytojas gali patarti įvairiais su sveikata susijusiais klausimais, tokiais kaip tinkamas darbo vietos ir priemonių naudojimas, palankių miego sąlygų sukūrimas, kineziterapijos užsiėmimai namuose ir panašiai.
Kam ir kada taikoma kineziterapija?
Šis gydymo metodas gana dažnai taikomas ligoniams, turintiems ilgalaikę negalią, patyrusiems sunkias traumas, sergantiems artritu, smegenų insultu, kenčiantiems nugaros skausmus, žmonėms patyrusiems sąnarių traumas, laikysenos koregavimui ir t.t. Kineziterapeuto užduotis – pasirūpinti, kad būtų pagerinamos paciento judėjimo galimybės, nes tikslingas judėjimas gali pagerinti ne tik bendrą savijautą, bet taip pat ir gyvenimo kokybę. Į kineziterapeutą gana dažnai kreipiamasi tada, kai vaikai turi tam tikrų vystymosi sutrikimų. Kineziterapeutas paruošia įvairių užduočių ir žaidimų, kurie padeda stiprinti raumenis, gerina judesių koordinaciją, koreguoja laikyseną. Vyresnio amžiaus žmonių kaulai yra kur kas trapesni nei jaunuolių, o kaulų lūžiai neretai yra lydimi įvairių komplikacijų: gali pasireikšti plaučių uždegimas, trombozė, ir t.t. Kineziterapeutas gali padėti treniruoti raumenų jėgą ir lankstumą, gerinti koordinaciją.
Kokias sveikatos problemas gali išspręsti kineziterapija?
Kineziterapija taikoma neurologinių, ortopedinių traumatologinių ligonių reabilitacijai, esant plokščiapėdystei, sergant judamojo-atramos aparato, kvėpavimo sistemos, kraujagyslių – širdies sistemos ligomis, taip pat prieš operacijas ir po jų, Kineziterapija gali būti ir kompleksinė nutukimo gydymo dalis. Kineziterapeutas gali padėti sumažinti (ar visiškai pašalinti) skausmus pečių, nugaros ir juosmens srityse, taip pat gali padėti numalšinti varginančius sąnarių skausmus. Dažnais atvejais kineziterapeutas gali pagelbėti pacientams, kenčiantiems nuo stuburo išvaržos, radikulito ar osteochondrozės.
Kineziterapijos derinimas su masažais ir fizioterapija
Kineziterapija yra viena pagrindinių reabilitacijos priemonių, kuri gali būti derinama su fizioterapija ir masažais. Geriausius rezultatus galima pasiekti tada, kai visos šios priemonės taikomos kartu. Pavyzdžiui esant nugaros skausmui gali būti skiriama kineziterapinė mankšta, atpalaiduojantis masažas ir tam tikros fizioterapijos priemonės.
Kineziterapijos mankštos ir manualinė terapija
Kiekvienas žmogus ir jo fiziologija yra labai skirtingi ir individualūs. Todėl kineziterapijos mankštos ir treniruotės privalo būti atliekamos atsižvelgiant į kiekvieno paciento problemą, fizinį pajėgumą ir savijautą. Taip pat labai svarbu stebėti asmens progresą ir pagal tai adaptuoti programą.
Manualinė terapija – tai diagnostinių ir gydomųjų metodų sistema gydant rankomis. Ja siekiama palaikyti sveiką žmogaus kaulų ir raumenų aparato funkciją, struktūrą. Manualinės terapijos metu specialistas, vadovaudamasis tiksliomis instrukcijomis, rankomis atlieka judesius, kurie padeda malšinti skausmą, atpalaiduoti minkštuosius audinius, aktyvuoti raumenis ir susigrąžinti judesių laisvę.
Kineziterapijos principai:
Laipsniškumas. Šiuo principu vadovautis didinant krūvį. Gydomojo kurso metu pamažu didinamas kineziterapijos seansų skaičius, judesių amplitudė, kartojimų skaičius, intensyvumas, sudėtingumas.
Sistemingumas. Kineziterapijos procedūros atliekamos ilgą laiką, nedarant ilgesnių pertraukų.
Individualumas. Vadovaujantis šiuo principu, reikia įsigilinti į patologinio proceso pobūdį, priežastį, adaptacines (kompensacines) organizmo galimybes, ligonio fizinį išsivystymą, amžių, profesiją.
Sąmoningumas. Sąmoningas ir valingas ligonio dalyvavimas gydymo procese, bendradarbiavimas su kineziterapeutu turi reikšmės procedūrų efektyvumui.
Visapusiškumas. Kineziterapijos procedūros turi veikti ne tik pažeistą organą, bet ir visą organizmą, lavinti neurorefleksinius, endokrininius (humoralinius) mechanizmus, didinti organizmo adaptacines galias.
Kas yra kineziterapeutas?
Kineziterapeutas – sveikatos priežiūros specialistas, galintis atkurti judėjimo funkciją ir mobilumą po įvairių traumų, operacijų ar lėtinių ligų komplikacijų. Taip pat kineziterapeutas gali koreguoti netaisyklingą laikyseną, didinti fizinį aktyvumą, raumenų tonusą ir ištvermę.
Šios srities specialistas gali sumažinti ilgai kamuojančius skausmus, teisingai paskirstydamas fizines apkrovas mūsų organizmui. Konsultuodamasis su šeimos gydytoju ar kitais jus gydančiais specialistais, kineziterapeutas sudarys gydymo planą, pagal kurį numatys fizinio aktyvumo veiklas bei pratimus, padėsiančius pagerinti jūsų sveikatos būklę. Specialistas nuolat seka jūsų ligos istoriją, ypatingais atvejais konsultuojasi su kolegomis, remiasi gydytojų rekomendacijomis. Taip pat stebės jūsų daromą pažangą ir rezultatus, pagal kuriuos koreguos gydymo planą ir numatys, kurios priemonės yra tinkamiausios būtent jūsų organizmui.
Sėkmingam rezultatui pasiekti labai didelę įtaką turi sąmoningas paciento dalyvavimas kineziterapijos užsiėmimuose, jo bendradarbiavimas su kineziterapijos specialistais.