Melazma, hiperpigmentacija ir pigmentinės dėmės yra dažni odos pigmentacijos sutrikimai, susiję su pernelyg didele melanino gamyba. Šios problemos gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant hormonų pokyčius, ultravioletinius spindulius, genetinius veiksnius, uždegimus ar tam tikras sveikatos būkles. Ilgalaikio streso, gyvenimo būdo, netaisyklingos mitybos sukeltas oksidacinis stresas ir uždegiminiai procesai, kai kurios ligos ar būklės, kurios stiprina uždegimą organizme, gali skatinti pigmentacijos atsiradimą.
Endobiogeninės ašys, veikiančios hiperpigmentaciją, melazmą:
Melazma, hiperpigmentacija, pigmentinės dėmės ir baltmės gali būti siejamos su keliomis pagrindinėmis endobiogeninėmis ašimis.
Kortikotropinė ašis (pagumburis–hipofizė–antinksčiai) susieta su smegenų emociniais centrais ir atsakinga už organizmo atsaką į stresą. Lėtinis stresas skatina hipofizės adrenokortikotropinio hormono AKTH gamybą. Antinksčiuose pasigamina per mažai kortizolio, jo atsakas, kuris stabdo AKTH gamybą yra nepakankamas, todėl prasideda uždegimas, išsibalansuoja imunitetas. Per daug hipofizės kortikotropino ACTH, nusilpę antinksčiai, per mažas antinksčių kortizolio kiekis ar atsakas sukelia hiperpigmentaciją.
Gonadotropinė ašis (pagumburis–hipofizė–kiaušidės/sėklidės). Estrogenai ir progesteronas turi tiesioginį poveikį melanocitams, kurie yra atsakingi už melanino, odos pigmento, gamybą. Hormonų pusiausvyros sutrikimas gali sukelti pernelyg didelę melanino gamybą tam tikrose odos vietose ir tai matoma odoje kaip pigmentinės dėmės. Melazma, kuri dažniausiai pasireiškia ant veido (ypač skruostuose, viršutinėje lūpoje, kaktos srityje), yra klasikinis hormoninės pusiausvyros sutrikimo pavyzdys. Dažnai ji atsiranda nėštumo metu (tai vadinama „nėštumo kaukė“) arba vartojant hormoninius kontraceptikus, nes šie hormonai veikia melanocitus ir padidina melanino gamybą. Menopauzės laikotarpio metu, kai estrogenų kiekis organizme smarkiai sumažėja, moterims gali atsirasti įvairių odos pokyčių, įskaitant hiperpigmentaciją. Mažėjantis estrogenų kiekis gali sukelti padidėjusią odos jautrumą UV spinduliams ir silpninti odos gebėjimą atsinaujinti. Tai gali sukelti padidėjusį pigmentų kaupimąsi odoje ir atsiradimą dėmių, o taip pat padidėjusią riziką susirgti melazma. Kai kurios moterys, vartodamos hormonų terapiją (pvz., menopauzės gydymui), patiria pigmentacijos sutrikimus, kurie gali būti lengviau matomi, kai oda veikiama saulės.
Tireotropinė ašis (pagumburis–hipofizė–skydliaukė). Skydliaukės hormonai (T3, T4) reguliuoja ląstelių metabolizmą ir audinių atsinaujinimą. Tai apima melanocitus (pigmentą gaminančias odos ląsteles), todėl skydliaukės hormonų lygis turi tiesioginį poveikį pigmentacijos reguliavimui. Hipotireozė (mažas skydliaukės T3 ir T4 hormonų kiekis) keičia melanocitų aktyvumą, skatindama melanino perteklinę gamyba ir oda patamsėja, ypač linkių raukšlėse.
Mikrobiota. Žarnyno sveikata tiesiogiai veikia odą. Pavyzdžiui, uždegimai, kurie atsiranda dėl prastai subalansuotos mikrobiotos, gali skatinti odos reakcijas ir hiperpigmentaciją.
Hiperpigmentacijos paaštrėjimas pagal sezonus:
🌸 Pigmentinės dėmės dažniausiai paaštrėja tam tikru metų laiku, ypač pavasarį ir vasarą. Tai susiję su padidėjusiu saulės spindulių poveikiu, nes ultravioletiniai spinduliai (UV) skatina melanino gamybą odos ląstelėse. Tai pasireiškia žmonėms, turintiems jautrią odą arba tendenciją į hiperpigmentaciją.

Kaip gali padėti Art of beauty klinikos specialistai?
✅ Endobiogenikas
- Atlieka hormonų analizę (veninio kraujo tyrimai pagal endobiogeninius algoritmus) ir atranda pagrindines priežastis, dėl kurių atsiranda hiperpigmentacija, pritaiko individualizuotas strategijas.
- Skiria augalinius adaptogenus ir maisto papildus, kurie padeda subalansuoti hormonus, atsakingus už pigmentacijos procesus Gonadotropinėje, Tireotropinėje, Kortikotropinėje, Somatotropinėje ašyse.
✅Dietistas
- Subalansuoja mitybą, kad būtų sumažintas oksidacinis stresas ir uždegimai
- Rekomenduoja antioksidantų turtingus maisto produktus (pvz., vitaminus C, E, seleną), kurie padeda apsaugoti odą nuo saulės žalos ir uždegimų.
- Pataria, kaip sumažinti cukraus ir perdirbtų maisto produktų vartojimą, nes jie gali skatinti uždegimą organizme.
✅Psichologas
- Padeda suvaldyti stresą ir emocinius veiksnius, kurie aktyvuoja Kortikotropinę ašį
- Taiko dėmesingo įsisąmoninimo (mindfulness), kognityvinę elgesio terapiją (KET) ar sąmoningo kvėpavimo technikas stresui mažinti.
- Padeda suvokti psichosomatinius odos pigmentacijos sutrikimų veiksnius – kai odos būklė atspindi vidinius emocinius konfliktus.
✅Kineziterapeutas: Kineziterapeutas gali padėti pagerinti bendrą organizmo funkcionalumą ir sumažinti stresą, kurį gali sukelti šios odos problemos. Per fizinę terapiją gali būti įtraukta relaksacijos ir streso mažinimo technikos, kurios padeda sumažinti uždegimą organizme.
✅Masažuotojas: Masažo terapija gali būti naudinga, nes ji padeda gerinti kraujo apytaką, sumažinti raumenų įtampą ir sumažinti stresą. Masažas taip pat gali padėti atpalaiduoti kūną ir sumažinti streso lygį, kuris gali turėti įtakos odos būklei.
Papildomi patarimai kovai su hiperpigmentacija:
- Apsauga nuo saulės: Naudoti apsaugą nuo saulės su aukštu SPF, kad sumažintumėte UV spindulių žalą, ir vengti saulės piko laikotarpių.
- Odą drėkinti ir maitinti: Drėkinančios ir maitinamosios priemonės padeda odai atsigauti ir mažina dėmių atsiradimo riziką.
Visi šie specialistai prisideda prie holistinio požiūrio, kuris padeda ne tik pašalinti hiperpigmentaciją, bet ir pagerinti bendrą žmogaus sveikatą ir gerovę.