Integratyvioji medicina – tai įgijimą orientuota medicina, kuri atsižvelgia į visą žmogų (kūną, protą ir dvasią), įskaitant visus gyvensenos aspektus. Ji pabrėžia terapinį ryšį ir pasitelkia bet kurią tinkamą terapiją – tiek tradicinę, tiek alternatyviąją. Čia akcentuojama specialisto ir paciento santykių svarba, dėmesys skiriamas visam žmogui, kaip vieningai sistemai, jis susipažinęs ir gali taikyti visus tinkamus gydymo bei gyvenimo būdo metodus, naudotis sveikatos priežiūros specialistų paslaugomis ir įvairiomis medicinos disciplinomis, siekiant išgyti ir būti optimaliai sveikam.
Pastaruosius kelis dešimtmečius sveikatos priežiūros srityje vyksta pokyčiai, dėmesys kreipiamas ne tik j biologiją ir ligas, bet į visą asmenį, prevencinę priežiūrą, gydymo būdų, kurie apima ne tik biomediciną, kompleksą . Pasaulinė sveikatos organizacija pripažįsta, kad papildomoji medicina yra svarbus dažnai nepakankamai įvertintas sveikatos išteklius, kurį galima pasitelkti daugeliu aveju, ypač siekiant valdyti su gyvenimo būdu susijusias lėtines ligas bei patenkinti senejančių gyventojų sveikatos poreikius.
Integrali, arba integratyvioji, sveikata. Ši sąvoka apibrėžia platų požirį į sveikatą ir gydymą, apimant visus žmogaus būklės aspektus. Galima teigti, kad integruota-integratyvioji medicina yra moksliškai pagrįstas tradicinių ir papildomų gydymo būdų susiejimas žmogaus labui visais aspektais, atsižvelgiant į terapinius paslaugų teikėjo ir paciento santykius.
Integratyvioji praktika reiškia praktiką, kai siūloma terapijų įvairovė – tiek jprastų, tiek papildomų, kurios teikiamos vieno specialisto. Tuo tarpu integruota, arba integrali, praktika pabrėžia kelių specialistų pasirinkimo galimybę, susiejant skirtingus jų taikomus gydymo būdus. Reikia pripažinti, kad ne kiekvienas praktikas gali įvaldyti visą integratyviosios medicinos plotį ir gylį: sudėtingą tradicinę (kur daugelis praktikuojasi gana siaurai, atsižvelgdami tik į organų sistemą ar konkrečių ligų kategoriją) bei papildomąją mediciną, kuri apima daugybę perspektyvų ir skirtingų filosofinių nuostatų, kurių terapiniai pagrindai įvairūs, įskaitant šiuolaikinį mokslą ir senąsias gydymo tradicijas. Integracija yra visų balsų choras – darnūs tradicinių ir papildomųjų praktikų balsai.
Integruotos sveikatos priežiūros sistemos pripažįsta įvairių specialistų pasitelkimo paciento labui poreikį ir vertę. Integruotos sveikatos paslaugos – tai paslaugos, valdomos ir teikiamos taip, kad žmonės visą gyvenimą pagal jų poreikius gautų nuolatines sveikatos stiprinimo, ligų prevencijos, diagnozavimo, gydymo, valdymo, reabilitacijos ir paliatyviosios pagalbos paslaugas įvairiais sveikatos priežiūros lygme nimis ir įvairiose vietose. Integrali pagalba – tai koordinuotas paslaugų organizavimo ir jų teikimo pobūdis, leidžiantis užtikrinti paslaugų teikimo tęstinumą, kai susiejami sveikatos priežiūros sistemos ir kitų žinybų, teikiančių priežiūros paslaugas, sektorial bel lygmenys, atsižvelgiant į asmens poreikius per visą jo gyvenimo.
Pagrindiniai individualizuotos medicinos principai pabrėžia paciento ir gydytojo bendradarbiavimo svarbą, mokslu įrodytų tradicinių ir netradicinių metodų vengiant invazinių, taikymą gydant pacientus, socialinių, psichologinių, dvasinių, medicininių veiksnių apsvarstymą, dėmesį ligų prevencijai ir sveikatos stiprinimui. Šiais principais individualizuota ir integratyvioji medicina yra panašios.
Supratimas, kad medicina – tai daugiau ne tabletes ir chirurgija, paskatino ieškoti mažiau invazinių gydymo metodų, tokių kaip mityba, augalai, meditacija, masažas ir kiti. Deja, dėl redukcionistinio modelio ribotumo jis negalėjo būti pritaikomas dinamiškesnėms gydymo sistemoms, tokioms kaip homeopatija, tradicinė kinų ir energinė medicina, todėl pradėti vykdyti gyvenimo kokybės tyrimai. Gydant nutukimą, cukrinį diabetą, piktnaudžiavimą psichoaktyviosiomis medžiagomis, stresą, skausmą PAM (Papildomoji ir Alternatyvioji Sveikatos Priežiūra) terapijos ne mažiau svarbios už įprastą terapiją. Įvestas terminas integratyvioji, arba integracinė, medicina pabrėžė įrodymų svarbą, norint tikslingai integruoti PAM terapiją į sveikatos priežiūros modelj, ir leido geriau suprasti, kaip jas galima taikyti, siekiant gerinti sveikatą ir skatinti gijimą. Integratyviosios medicinos sritis sukurta ne tam, kad dar labiau suskaidytų medicinos kultūrą, bet kad paskatintų sveikatą ir gydymą įtraukti į platesnį medici- nos modelį, gydymas taptų sėkmingesnis ir taip būtų užtikrinta integratyvioji sveikata.
Integratyviosios medicinos požiūris, taikomi metodai
Integratyvioji medicina orientuota į įgijimą, čia pabrėžiama gydytojo ir paciento santykių svarba. Daugiausia dėmesio skiriama mažiausiai invaziniams ir toksiškiems metodams, pasirenkami nebrangūs, lengvinantys sveikatos būklę, integruojant tiek tradicinį (alopatinį), tiek papildomą gydymą. Terapijos rekomenduojamos, atsižvelgiant į fizinius, emocinius, psichologinius ir dvasinius individo poreikius, gebėjimą darniai sugyventi su jį supančia aplinka. Šios medicinos tikslas – palengvinti sveikimo kelią, siekiant susigaudyti sudėtingose žmogaus kūno ir proto bei aplinkos sistemose.
Integratyvioji medicina daugiau dėmesio skiria sveikatai ir gijimui – ne ligai. Tai apima proto, dvasios ir kūno vienovės suvokimą. Taigi paciento įsitikinimų ir gyvenimo būdo pažinimas leis medikui suprasti, kaip geriausiai paskatinti būtinus elgesio pokyčius, kurie galėtų pagerinti sveikatą. Visa apimančio supratimo ir santykių su pacientais puoselėjimas leidžia praktikui veiksmingiau kreipti juos sveikatos siekimo link. Integratyviosios medicinos specialistas gali nurodyti kelią sveikatos link, puikiai žinodamas, kad veikti pacientas turės pats. Šis požiūris mažina spaudimą ir medicinos paslaugų teikėjų kaltę: anksčiau medikai mokyti pacientų neišspręstas problemas traktuoti kaip savo nesėkmes. Sėkmė čia apibrėžiama kaip pagalba pacientui ieškant vidinės ramybės, kuri lemtų geresnę gyvenimo kokybę, nesvarbu, problemą galima išspręsti ar ne. Integratyvioji medicina skatina daugiau laiko ir pastangų kreipti į ligos gydymą, paciento situaciją suvokiantys specialistai gali pateikti rekomendacijų, kurios leis išvengti ligų, lėtins jų pasireiškimo pradžią ar sugrąžins sveikatą. Integratyvioji medicina gali suteikti pusiausvyrą tiek praktikui, tiek pacientui tam, kad jis parinktų geriausią terapijos kompleksą.
Literatūra
Vadovėlis, Papildomoji Ir Altarnatyvioji Sveikatos Priežiūra – Lolita Rapolienė, Artūras Razbadauskas